Blog Detay

Vinçlerde Yürütme Sisteminin Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır?

Vinçler günlük hayatın birçok alanında kullanılan ve oldukça önemli, iş makineleridir. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte  iş hayatını hızlandıran ve kolaylaştıran vinçlerin  motor tipleri çalıştırıldıkları alanlara göre monofaze ve  trifaze motorlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Vinçlerin yürütme motorları ise asenkron motorlardır. Vinç arabasının köprünün üzerinde ileri ve geri hareket etmesini sağlar. Vinçlerde yürütme sisteminin bakım ve onarımını yapmak için aşağıda yer alan işlemlerin takip edilmesi önerilir.

Vinçlerde Yürütme Sistemi Bakım ve Onarım İşlemleri

  1. İlk olarak  start stop kontrolü yapılmalıdır.
  2. Vinç arabasının motorununun omajı kontrol edilmelidir.
  3. Yön kontrolü uygulanmalıdır.
  4. Vinç arabasının motorunun amperajı ölçülmelidir.
  5. Ardından yürütme motoru kontrol edilmelidir.
  6. Kaldırma motoru incelenmelidir.
  7. Redüktor kontrolü yapılarak bakım ve onarım işlemi sonlandırılmalıdır.
     

Vinç arabası yürütme sistemi bakım ve onarım işlemleri uygulanırken bazı hususlara dikkat edilmesi önem arz eder. yukarıda belirtilen işlemler süresince genel iş güvenliği kurallarına uyulması gerekir. Kablolara kesinlikle el ile dokunulmamalı, kablolar üzerinde kaçak kontrolü yapılmalıdır.  Eğer bir kaçak tespit edilirse kaçak giderilmeden işleme devam edilmemelidir. Elektrik devresi çok dikkatli bir şekilde incelenerek motor üstünde bulunan kablo renklerinden fazın (elektrik akımı) bulunması gerekir.

Joystick ya da kumanda yardımı ile start-stop kontrolü ve ardından yön kontrolü yapılmalıdır. Vinç ampermetreyi seri bağladıktan sonra akım verilmeli ve akımın değeri bulunarak ideal değerler ile karşılaştırma yapılmalıdır. Son olarak vinç motorunun gücü hesaplanmalı ve redüktör dişli oranlarının hesabı yapılmalıdır.

Adıgüzeller sitemizde bulunan kiralık vinçlerle ilgili saatlik, günlük ve aylık kiralama hizmeti almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sitemizde kiralık vinç çeşitlerinin yanı sıra vinçler hakkında aklınıza takılabilecek birçok sorunun da cevabını bulabilirsiniz.