Blog Detay

Vinç Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Sınıflandırılır?

Vinç Çeşitleri

Bazı yükleri insan gücüyle veya basit araçlarla taşımak mümkün olmaz. Bu tip yüklerin taşınması ve kaldırılması için vinçlere başvururuz. File, çelik halat, zincir ve ip kullanımı ile birlikte, Bu modern teknoloji unsurları insan gücünün yetişemediği yerde baş döndüren görünümleri ile muazzam bir kaldırma kuvveti hizmeti vermektedirler.

Oldukça işlevsel olan vinçler özellikle yükleme ve boşaltma konusunda kullanılan makinelerdir.

Vinçler nasıl sınıflandırılır?

Amaçlarına göre değişik formlarda üretilen vinçlerin bazıları raylar üzerinde hareket ederken, bazıları ise seyyar olarak kullanıma uygundur. Vinçleri genel olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz:

  1. Hareket kabiliyetine göre vinç çeşitleri
  2. Kaldırma kabiliyetine göre vinç çeşitleri

1- Hareket kabiliyetine göre vinç çeşitleri

Vinçler, farklı şekilde hareket edebilme yeteneğine göre 6 ana kategoride incelenebilir.

1.1 Sabit vinçler

Adından anlaşıldığı gibi belirli alana sabitlenmiş vinçlerdir. Genellikle liman, fabrika gibi depolama işleri için kullanılır. Çok ağır yükler içinde rahatlıkla kullanılır ancak montaj ve demontaj işlemleri uzun zaman alır.

1.2 Paletli vinçler

Bu tür vinçler palet üzerinde hareket eder. Genellikle taş ocağı gibi ağır işlerde kullanılır. Paletleri zemin boza bildiği için her yerde kullanılmaz.

1.3 Lastik tekerli vinçler

Bu tür vinçler genellikle bir kamyonun üzerine monte edilerek kullanılır. Kamyonun girebileceği yerlerdeki işler için uygundur.

1.4 Köprü vinçler

Liman ve maden ocakları için uygun olan bu vinç çeşitleri, genellikle ağır işler için uygundur.

1.5 Ray üzerinde hareketli vinç (Monoray vinçler)

Bu vinçler, bir ray üzerinde taşıyıcılara yerleştirilerek kullanılır. Monoray, yekpare ve tek bir hareket yolundan imal edilmiş raylı sistemdir.

1.6 Kule vinçler

Bu vinçler yüksek inşaatların vazgeçilmezidir. Genellikle dik kullanılan bu vinçlerin yüksekliği 60 metreye kadar çıkmaktadır.

2- Kaldırma kabiliyetine göre

Vinçler, kaldırma kabiliyetine göre ikiye ayrılır.

2.1 Halatlı vinçler

Baraj ve köprü inşaatlarında sıklıkla tercih edilen bu vinç türü yumuşak araziler için idealdir.

2.2 Hidrolik-halatlı vinçler

Bu vinç türü de kendi arasında "kurtarıcılar ve "teleskopik bumlu vinçler" olmak üzere ikiye ayrılır. kurtarıcılar taşıyıcı özelliktedirler. Teleskopik bumlu vinçler ise bir kamyon üzerine monte edilirler. hareketleri sırasında özel bir çekiciye ihtiyaç duymazlar.