Blog Detay

Makara Nedir? Nerelerde Kullanılmaktadır?

Makara Nedir? Nerelerde Kullanılmaktadır?

Makaralar, cisimleri hareket ettirmekte kuvvet kazancı sağlayan, kuvvetin yönünü değiştiren basit makinelerdir. İlk arkeolojik makara resimleri MÖ 8. yüzyıl Asur kabartmasında bulunmuştur. Makaralar sabit makara ve hareketli makara olmak üzere ikiye ayrılır.

Hareketli makara nedir?

Hareketli makaralar adından da anlaşıldığı gibi herhangi bir yere sabitlenmez ve sadece yukarı, aşağı yönlerinde hareket etmektedir. Genelde yük makaraya bağlanır ve makara da ip üzerinde hareket eder.

Sabit makara nedir?

Tavana bağlanabilen makaralara sabit makara denir. Bu tür makaraların amacı, ağırlık kuvvetinin yönünü değiştirmektir.

Palanga nedir?

Az kuvvetle ağır yüklerin kaldırılması için kullanılan makara sistemine palanga sistemi denir. Sabit makara dediğimiz sadece ağırlık kuvvetinin yönünü değiştiren makaraya bağlı bir veya daha fazla hareketli makaranın eklenmesi ile oluşmaktadır. Palanga sistemlerinde, ağırlık kuvveti birçok makaraya bölünerek ağırlık yükünün bir kısmının sabit makaralara yüklenmesi ile verilecek ağırlık kuvveti azaltılabilmektedir. Genel olarak palanga sistemlerinde yükü çekecek güç, bu yük ağırlığının yükü taşıyan ip ya da halat sayısına eşit şekilde paylaştırılması ile hesaplanmaktadır.

Sistemde kullanılan hareketli makara sayısı arttıkça istenmeyen sürtünme kuvvetleri kullanılan sistemin verimini azaltacağından, palanga sistemlerinde, genellikle en fazla üç adet hareketli makara kullanılması tavsiye edilmektedir. Tavsiye edilmeyen palanga sistemlerinde makaraya bindirilecek ağırlık hesaplanırken, hareketli makaraların kendi ağırlıkları da hesaba katılır. Palanga sistemlerinde ağırlık kuvvetinden kazanç sağlanırken, takip edilen ip yolunda kayıp yaşanır.

Makaralar nerelerde kullanılmaktadır?

Günümüzde kullanıldıkları bir alan rastlanmayacak kadar azdır. Nedeni ise makaraların yaptığı bu basit işi ve daha fazlasını günümüzde artık teknolojik motorların yapıyor olmasıdır.