Blog Detay

Çelik Konstrüksiyon Nedir ?

Çelik konstrüksiyon taşıyıcı sistemlerin çelikten oluşturulmasıyla gerçekleştiren bir yapı sistemidir.Genellikle zemin üzerine fazla yük gelmemesi istendiği zaman ve deprem bölgelerinde tercih ediliyor.Çelik işlerinin montajı, çelik bileşenlerinin bir çerçeveye monte edilmesinden oluşur.Genellikle bu işlem cıvatayla sağlanır ancak bazen de saha kaynağıyla da bunu işlemi yerine getirebiliriz.Genellik bu işlemleri sorunsuz ve ekonomik bir şekilde tamamlama işlemi,montaj işlemine başlanmadan önce tasarım da alınan kararla ortaya çıkar.Buda bu ve diğer işlerde olduğu gibi  bir işte başlanmadan planlanmasının önemini bir kez daha vurgulamış oluyor.Tabi ki işe başlanmadan önce planlamanın önemi her ne kadar önemliyse bir diğer önemli konu ise iyi bir saha koordinasyonu, sorunuz bir proje yönetilmesini kolaylaştıracaktır. Çelik imalatı  yüklenicisi tarafından çelik nakliye, boşaltma ve montaj için hem çevresindeki hem de sahada veya bitişik erişim yollarında yeterli erişim gerekmektedir. Gerekli yükleri alabilecek iyi hazırlanmış seviye zemininin sağlanması zorunludur.

Çelik Yapıların Montajı ?

Çelik yapı montajı 4 ana görevden oluşuyor.Bunlar:

  1. Montajın başlamasına güvenli ve uygun alanın tesis edilmesi.
  2. Genellik vinç kullanılarak , ancak bazen de kriko kullanılarak bileşenleri getirme ve yerleştirme.Bilenlerin sabitlenmesi içinde cıvata bağlantısı yapılır ancak tamamen sıkılmayacaktır çünkü destekler benzer şekilde güvence altına alınamayabilir.
  3. Yapıyı hizalamak, esasen sütun bazlarının astarlı olup seviyesi ve sütunları dik olarak kontrol ederek. Kolon ile kolon bağlantılarına paketleme, kolonun ayarlanabilmesi için değiştirilmelidir.
  4. Vidalama, çerçeveye sertlik kazandırmak ve sabitlemek için tüm cıvata bağlantılarını tamamlamak demektir.

Çelik Yapıların Kurulma Teknikleri ?

Mobil yükseltme çalışma platformları ve vinçler genellikle binalar ve köprüler için yapısal çelik işlerinde kullanılmaktadır, ancak bazen çelik köprü kurulumu içinde başka teknikler de kullanılmaktadır.Genellikle vinçler mobil ve mobil olmayan olarak iki kategoriye ayrılabilir. Birinci kategori kamyonla monte edilen vinçleri, paletli vinçleri ve arazi vinçlerini içerirken, ikinci kategori öncelikli olarak kule vinçlerini kapsar. Mobil Yükseltme Çalışma Platformları , vinç tarafından kaldırılan parçaları takmak için kullanılır. Mobil Yükseltme Çalışma Platformları  kendileri de doğrudan hafif çelik elemanların dikilmesi veya için zeminde veya kısmen dikilmiş çelik işçiliğinde kullanılabilir.